Sylwetka zwycięzcy II edycji Konkursu PKB (Polityka, Kapitał, Biznes)

Jan Szafran
Rok urodzenia: 2003 Nazwa szkoły: Prywatne Liceum imienia Królowej Jadwigi w Lublinie Rozszerzenia: matematyka-wiedza o społeczeństwie-język angielski

Kiedy zacząłeś interesować się naukami społecznymi takimi jak ekonomia i polityką? Co Cię w nich ujęło?

Naukami społecznymi interesowałem się już w dzieciństwie. Pierwszą styczność z nimi miałem, gdy wspólnie z rodzicami oglądałem programy informacyjne. Ujęło mnie w niech, że pomagają zrozumieć rzeczywistość.

Co uważasz za najciekawsze w naukach społecznych?

Najciekawszą rzeczą w naukach społecznych jest dla mnie to, że tłumaczą otaczający nas świat i występujące w nim zjawiska

Czym jest dla Ciebie Konkurs PKB?

Konkurs PKB to dla mnie okazja do pogłębienia wiedzy na różne tematy społeczne i gospodarcze. Było to też pewne uzupełnienie dla olimpiad ekonomicznych, w których brałem udział przez 3 lata.

Co sądzisz o tegorocznym temacie przewodnim Konkursu PKB?

Ekonomia behawioralna to młoda dziedzina, która jest ciągle prężnie rozwijana. Jest dla mnie bardzo interesującym polem przez duże powiązania z rynkami finansowymi, ponieważ tłumaczy niektóre występujące na nich zjawiska.

Co okazało się najbardziej pomocne w przygotowaniach?

Najbardziej pomocne okazało się codzienne czytanie prasy związanej z wydarzeniami gospodarczymi i znajomość literatury podanej przez konkurs.

Co chciałbyś studiować po maturze i gdzie?

Po maturze chciałbym studiować Finanse i Rachunkowość lub Metody ilościowe (ekonometrię) na Szkole Głównej Handlowej lub Uniwersytecie Warszawskim

Wymarzona praca?

Moją wymarzoną pracą jest prowadzenie własnego funduszu inwestycyjnego

Ulubione miejsce na ziemi?

Moje rodzinne miasto, czyli Lublin.

Gdybyś nie zajmowała się tym czym się zajmujesz, to kim byś był? Chodzi o odpowiedź pokroju, gdybym nie był ekonomistą, byłbym kierowcą rajdowym.

Zawsze marzyłem o byciu piłkarzem i grze w Realu Madryt.

Masz możliwość wprowadzenia jednej zmiany w prawie. Co robisz?

Nie jest to może jedna zmiana, ale generalnie uprościłbym prawo podatkowe w Polsce. System podatkowy w Polsce jest jednym z najbardziej skomplikowanych na świecie, więc uważam to za bardzo ważną rzecz.

Twoje ulubione hobby?

Najbardziej lubię grać w piłkę nożna i czytać różne książki/artykuły na temat rynków finansowych.

Ulubiona książka?

Moją ulubioną książką jest „23 rzeczy, których nie mówią Ci o kapitalizmie” Ha-Joon Changa otworzyła mi oczy na wiele spraw, których nie dostrzegałem będąc zwolennikiem szkoły austriackiej

Menu